10 signálov toho, že sa blíži pôrod

Kategórie
 
 
 
 
 
 

10 signálov toho, že sa blíži pôrod

10 signálov toho, že sa blíži pôrod

Mnoho budúcich mamičiek sa svojho pôrodu obáva. Máte aj vy strach z toho, že nestihnete prísť do pôrodnice včas? Bojíte sa, že prehliadnete prvé príznaky a nakoniec porodíte doma, prípadne po ceste do pôrodnice?

Poďme si povedať o najčastejších príznakoch blížiaceho sa pôrodu, vďaka ktorým sa vaše obavy minimálne o čosi zmenšia, prípadne úplne vymiznú.
 

Stihnem prísť do pôrodnice?

Určite ste už počuli, prípadne aj zažili ženy, ktoré to do pôrodnice prosto nestihli. Prečo sa to vlastne stalo a ako sa tomu vyhnúť? Možno vás sklameme, no nielen prvorodičky majú strach z toho, že nestihnú prísť do pôrodnice načas. Dokonca ani viacnásobné mamičky koľkokrát nevedia úplne presne povedať, či už to na ne ide, alebo je to len planý poplach.

Na to, aby sme predišli stresovým situáciám, si povieme o častých príznakoch, vďaka ktorým budete vedieť, že dieťatko je už na ceste.


Prvé signály sa objavujú aj deň dva vopred.

Prvé príznaky toho, že sa onedlho stanete mamičkou, vám môže dať bábätko najavo aj niekoľko hodín pred pôrodom. Zväčša už deň dva vopred sa u vás môžu objaviť prvé príznaky toho, že to už nebude dlho trvať. Aké to sú?

⦁    začne sa vám lepšie dýchať, akoby vám bábätko prestalo tlačiť na bránicu
⦁    budete mať pocit, akoby sa zosunulo nižšie k panve
⦁    objaví sa u vás ružovo až hnedo sfarbený výtok
⦁    dostavia sa falošné kontrakcie
⦁    dostanete kŕče v oblasti panvy či konečníka
⦁    pocítite výraznú únavu

Samozrejme, že každá žena reaguje inak a u každej sa objavujú iné príznaky. Nemusia sa tak u vás prejaviť všetky a už vôbec nie naraz.

Falošný poplach?

Mnohokrát sa stáva, že budúce mamičky spozorujú signály a rútia sa do nemocnice, no lekár ich pošle naspäť domov. Ako ale rozoznať pravé kontrakcie od tých falošných? Čo je dôležité si všímať a kedy je ten správny čas navštíviť lekára?

4 znaky začínajúceho pôrodu

Už sme si povedali o prvých príznakoch, ktoré sa môžu dostaviť aj deň-dva pred samotným pôrodom. Teraz však upriamte svoju pozornosť na signály, vďaka ktorým budete vedieť, že váš pôrod sa práve začína.

Odtiekla vám plodová voda

Určite ste už vo filmoch videli tie známe scény, kde žene odtečie plodová voda. V skutočnosti však nečakajte žiadnu potopu, ale skôr niečo ako únik moču. Niektorým ženám dokonca plodová voda odtečie až počas samotného tlačenia bábätka. Nie vždy teda prichádza plodová voda ako tá prvá.

Ak už vám ale plodová voda odtiekla, pôrod sa začne približne do 12 hodín. Je teda na čase pripraviť sa na odchod do nemocnice.

Známky krvi či hnedastý výtok

Ak sa u vás objaví hnedastý výtok či trocha krvi, nemusíte sa hneď báť. To sa len krčok maternice pripravuje na pôrod. Uvoľňuje sa a otvára, vďaka čomu vylučuje hlien, ktorým je obalený.

Po objavení výtoku môže nastať pôrod už do niekoľko hodín, ale aj do niekoľko dní.

Pravidelné kontrakcie

Ak vám aj neodtečie plodová voda, prípadne si to nevšimnete, kontrakcie vás na blížiaci sa pôrod isto upozornia. Na začiatku budú slabé a nepravidelné, ale čím bude pôrod bližšie, tým budú intenzívnejšie a pravidelnejšie.

Bolesť chrbtice

Mnoho žien sa tesne pred pôrodom sťažuje na výraznú bolesť chrbta. Áno, možno patríte k ženám, ktoré bolí chrbát takmer celé tehotenstvo. S blížiacim pôrodom sa ale táto bolesť zvýrazní. Je to tým, že vám bábätko tlačí na chrbtovú kosť.

Čas ísť do pôrodnice

Ak spozorujete vyššie uvedené príznaky, je čas ísť do nemocnice. Nezabudnite si do pôrodnice zobrať všetky potrebné veci. Aké to sú? Kompletný zoznam nájdete napríklad v článku Neviete, čo si zobrať do nemocnice? Tento zoznam vám pomôže.

Držíme vám palce a prajeme, aby váš pôrod prebehol hladko a úspešne. :)

 
 
 
Bonus klub
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia