Cestovanie je skvelé pre zdravie. 8 spôsobov, ako pomáha

Kategórie
 
 
 
 
 
 

Cestovanie je skvelé pre zdravie. 8 spôsobov, ako pomáha

Cestovanie je skvelé pre zdravie. 8 spôsobov, ako pomáha

Cestovanie je pre mnohých voľnočasovou aktivitou a hobby, ktoré milujú. Spoznávanie nových krajín, ľudí a miest dokáže veľmi príjemne vplývať na psychiku. Vďaka novým miestam sa človek dokáže zmeniť, pozerať sa na svet úplne inými očami a nazbierať veľké množstvo skúseností.

Uvoľnená psychika potom spúšťa reťazec pozitívnych vplyvov na ďalšie orgány a celkový zdravotný stav. Ako dokáže cestovanie ovplyvniť naše zdravie?

1. Zbohom stres náš každodenný

Stresujeme sa kvôli práci, kvôli škole alebo kvôli osobnému životu a veciam, ktoré sa nám dejú. Pre naše telo stres nie je vhodný a niet sa ani čomu čudovať, že o ňom mnohí odborníci hovoria ako o chorobe 21. storočia. Bojovať proti nemu môžete viacerými spôsobmi, napríklad aj cestovaním.

To, že cestovanie dokáže bojovať proti stresu, potvrdzuje aj Dr. Margaret J. King, riaditeľka Centra pre kultúrne štúdie a analýzy. Keď odídete niekam preč, svoje každodenné starosti necháte za sebou. Budete spoznávať nových ľudí, nové miesta, možno sa budete učiť nový jazyk. Pochopíte, že veci, ktoré vás doma znervózňujú a stresujú, sú len maličkosťou.

2. Zvýši sa vám imunita

Imunitný systém funguje presne opačne, než si v spoločnosti myslíme. Keď sa snažíme ochraňovať ho pred všetkými vírusmi a chorobami, človek ochorie. Naopak, ak ho vystavujeme rôznym “skúškam”, človek je silný a zdravý. A práve vďaka cestovaniu, pri ktorom objavujete nové miesta, ochutnávate lokálne jedlo a stretávate nových ľudí, sa vám môže imunitný systém posilniť.

Jedna zaujímavá štúdia uverejnila výsledky výskumu, ako “špinavé” a cudzie prostredie dokáže posilniť náš imunitný systém. Väčšina týchto baktérii je neškodná a imunitný systém si s nimi dokáže poradiť. Pre silnú imunitu je nevyhnutné, aby sa dostávala do kontaktu s inými baktériami, s ktorými zvyčajne bojovať nemusí.

No pozor. Ak sa chystáte na miesta, kde hrozia infekčné choroby a je potrebné očkovanie, určite neriskujte a necestujte bez očkovania. Nezabúdajte ani na pravidelnú hygienu.

3. Znižuje sa riziko srdcového infarktu

Stres vo veľkej miere vplýva práve na srdce. Pod vplyvom nervov a vypätia nám často srdce bije ako o preteky. Vďaka tomu, že sa počas cestovania zbavíte prebytočného stresu, môžete znížiť aj riziko srdcového infarktu.

Tento fakt potvrdzuje dlhodobá štúdia, ktorá začala už v roku 1948. Trvala približne 20 rokov, počas ktorých sledovali ženy, ktoré cestovali a tie, ktoré necestovali alebo cestovali len veľmi málo.

Výsledok bol jasný. Ženy, ktoré cestovali mali o osemkrát menšiu šancu dostať srdcový infarkt alebo nejakú chorobu srdca.

4. Dostane vás do formy

Cestovať znamená objavovať nové miesta. Predsa len, keď ste cestovali niekoľko hodín, snažíte sa vyťažiť z času na novom mieste maximum a uvidieť čo najviac. To znamená, že sa budete pohybovať.

Či už ste na dovolenke pri mori, alebo niekde na výlete, ktorý zahŕňa turistiku, či spoznávanie, vo väčšine prípadov chodíte o dosť viac ako doma, alebo v sedavej práci.

5. Väčšia pohoda a pocit šťastia

Keď odpočítame stres, ktorý sa nás pustí akonáhle opustíme svoj domov, a taktiež to, že počas dovolenky sme aktívni a udržíme sa vo forme, môžeme získať pekný výsledok. Týmto výsledkom je celková pohoda a pocit šťastia. Cestovanie jednoducho perfektne vplýva na psychiku, vďaka čomu je človek šťastnejší.

Štúdia z University of Surrey prišla aj s faktom, že nielen samotné cestovanie ovplyvňuje naše šťastie, ale už plánovanie cestovania a vyberanie dovolenky. To znamená, že sme šťastnejší nielen počas samotnej dovolenky, ale tešíme už aj pred odchodom.

6. Utužuje vzťahy

Uvažujete nad tým, že by ste vzali svoju polovičku na nejaký výlet alebo dovolenku? Štúdie dokázali, že ak cestujete so svojím partnerom, vzťah je silnejší a dokonca aj romantickejší.

Celé tajomstvo spočíva v tom, že spolu so svojím partnerom zdieľate zážitky, ktoré sa vymykajú každodennej všednosti. Odnášate si spomienky na príjemne strávený čas vo dvojici, čo je v konečnom dôsledku veľkým stmeľovačom vzťahov.

7. Nakopne kreativitu

Hovorí sa, že na to, aby bol mozog stále fit, je potrebné niečím ho zamestnávať. Cestovanie mozgu poskytuje naozaj veľa aktivít a podnetov. Objavujete nové miesta, musíte komunikovať v jazyku, na ktorý nie ste každý deň zvyknutý, snažíte sa zorientovať v mape, prípadne máte čas na čítanie kníh, ktoré v bežné dni ležia položené na nočnom stolíku.

Štúdie taktiež potvrdzujú, že vďaka cestovaniu a novým podnetom získavame viac inšpirácie a sme kreatívnejší.

8. Budete žiť dlhšie

Ak človek cestuje, žije dlhšie. Nie je to nič nezvyčajné, ak vezmeme do úvahy mnohé faktory, ktoré spomíname v článku. Predsa len, keď cestujete, zbavujete sa stresu, posilníte si imunitu, budete vo forme, šťastnejší a spokojnejší.

Podporujú to aj údaje z 40 rokov trvajúceho výskumu Univerzity v Helsinkách. Ľudia, ktorí si vezmú ročne viac ako 3 týždne dovolenky majú o 63 % vyššiu šancu predĺžiť si život.

Oddychovať preto treba rovnako intenzívne, ako pracovať.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s predajcom zájazdov dovolenka.sme.sk.

 
 
 
Bonus klub
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia