Účinné recepty na chrípku, kašeľ a nachladnutie

Kategórie
 
 
 
 
 
 

Účinné recepty na chrípku, kašeľ a nachladnutie

Účinné recepty na chrípku, kašeľ a nachladnutie

Ochoreli ste, prípadne na vás niečo lezie? Najmä cez prechodné ročné obdobia na nás zo všetkých kútov číhajú rôzne bacily a vírusové ochorenia. Ako proti nim bojovať bez toho, aby ste museli hltať rôzne antibiotiká, ktoré vám len podráždia žalúdok a rozhasia celý organizmus? Poďme sa pozrieť na zaručené tipy, vďaka ktorým sa postavíte na nohy bez použitia chémie a drahých liekov.

7 tipov, ktoré vás postavia na nohy

Ak ochorenie podchytíte včas, jeho následná liečba bude omnoho jednoduchšia a nepotrápi vás na niekoľko týždňov. V tom lepšom prípade sa viete z ochorenia dostať už počas jedného až dvoch dní. Ako ale na to?

1.   Vitamínová bomba v podobe nápoja

Cítite, že na vás niečo lezie? Zdá sa vám, že máte teplotu a popri tom všetkom vás trápi bolesť hlavy, dutín, prípadne upchatý nos? Zatočte s bacilmi vďaka zázvorovému čaju. Niektorí odporúčajú dokonca aj kombináciu s cesnakom, prípadne cibuľou. Závisí však od vás, čo ste ešte ochotní vypiť a čo už ani nie.

Je to výbornou náhradou známeho Coldrexu či Theraflu. S poriadnou dávkou citrónu vám tento čaj zabezpečí množstvo vitamínov a zároveň vám poriadne prečistí dutiny.

TIP: Mnoho ľudí rieši prvé príznaky tradične, a to štamperlíkom slivovice či iného tvrdého alkoholu. Vyskúšajte napríklad slovenskú Frndžalicu či iné špeciality z nášho kraja.

2.   Cibuľou proti prechladnutiu

Trápi vás kašeľ a cítite, že ste prechladli? Ďalšia stará známa medicínka, ktorú používali už naše staré mamy a možno aj ich staré mamy, je kombinácia medu s cibuľou. Cibuľu treba nakrájať čo najjemnejšie, aby mala čo najlepší účinok.

Na kašeľ či boľavé hrdlo vám pomôže aj teplé mlieko s medom. Určite ste to už ako malí zažili. Mamina vám pripravila teplé mliečko a vy ste ho spokojne popíjali. Je to predsalen chutnejšia varianta ako tie vyššie.

TIP: Namiesto cibule môžete vyskúšať kombináciu medu s najemno nastrúhaným chrenom. Výborne prečistí dutiny a dodá potrebnú dávku vitamínov.

3.   Na bolestivé hrdlo pomáha kloktanie

Ak si potrebujete dezinfikovať hrdlo a utíšiť mu od bolesti, výbornou kombináciu, ktorá sa používa už stáročia, je kloktadlo vo forme vody so soľou. Boľavé hrdlo nielen utíši, ale zároveň vám pomôže zbaviť ho choroboplodných zárodkov.

Ako kloktadlo môžete použiť aj zmes korenia, napríklad kurkumy. V horúcej vode tak okrem soli rozpustíte aj kurkumu a kloktať budete týmto hojivým zázrakom. Kurkuma totiž patrí ku koreniu, ktoré je zároveň silným antioxidantom.

TIP: Bolestí v hrdle sa zbavíte aj kloktaním odvaru z harmančeka, ktorý takisto pôsobí upokojujúco a hojivo.

4.   Uvoľnite dýchacie cesty pomocou naparovania

Kto nebol chorý, nevie, čo to naparovanie vlastne je. Pri nádche či prechladnutí vám výborne pomôže práve naparovanie. Vodu v hrnci priveďte do varu, nakloňte sa nad hrniec, cez hlavu si dajte utierku, zatvorte si oči a pomaly a zhlboka inhalujte paru, ktorá vychádza z hrnca.

Dobré je takto dýchať aspoň pol minútky. Pre lepší účinok môžete pridať do vody aj pár kvapiek eukalyptového oleja, prípadne mätového. Dýchacie cesty vám krásne uvoľní a vy zas budete môcť voľne dýchať.

5.   Na vysokú horúčku so studeným obkladom

Ak vás začne trápiť horúčka, vyskúšajte studené zábaly. Pri veľmi vysokej horúčke sa odporúča dokonca aj studená sprcha, ktorá telo poriadne schladí. V tomto prípade ale nie je vhodné osprchovať sa úplne studenou, ba až ľadovou vodou. Najlepšia je vlažná.

6.   Domáci recept proti kašľu

Určite ste už počuli o tom, ako si pri kašli treba na noc dať na hrudník bravčovú masť. Samozrejme najlepšie je, ak si po natretí masťou hrudník previažete nejakou látkou, prípadne potravinovou fóliou a následne ho ešte prikryjete napríklad malým uteráčikom. Ostane tak v teple a masť bude môcť pôsobiť.

TIP: Na suchý kašeľ vám môže pomôcť napríklad čaj zo skorocelu, ktorý má protizápalové a sťahujúce účinky.

7.   Teplým kúpeľom proti zimnici

V prípade zimnice je najlepšie dať si čo najskôr teplý kúpeľ. Nie úplne horúci, ale príjemne teplý.

Aké zaručené triky používate vy? Chorým želáme skoré uzdravenie a tým zdravým poriadnu imunitu.

 
 
 
Bonus klub
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia