Infobar icon

Dobrava cez PACKETU zdarma počas celého víkendu!

Kategórie
 
 
 
 
 

Ako vznikol stetoskop


Počiatky stetoskopu | Medical Uniforms

 
Stetoskop, alebo fonendoskop, je symbolom doktorov. Začalo to papierovou rolkou, dnes môže lekár vďaka nemu počúvať tlkot srdca vo vesmíre. Ako táto pomôcka vznikla sa dozviete v článku nižšie.
 
Moderný fonendoskop oslavuje päťdesiat rokov. Za pol storočia sa v medicíne udiali ohromné pokroky a nie je tomu inak ani u vývoja tohto lekárskeho nástroja, aj keď na prvý pohľad sa nám môže zdať, že sa nijak nemení.

Za prvý „stetoskop“ môžeme považovať zrolovanú rolku papiera.

 
Prvý stetoskop z roku 1816 bol vraj z papiera. Vymyslel ho francúzsky fyzik a lekár René Laënnec, keď použil dlhý zavinutý papier k prenosu zvuku z hrudníka pacienta do svojho ucha. Akustické vlastnosti trubice, ktoré Laënnec vytvoril, výrazne zlepšili jeho schopnosť počuť zvuky sprevádzané činnosťou srdca a pľúc.
 
Jednoduchou pomôckou, ktorá časom postupne získala podobu zužujúcej sa trubice, ktorú lekár prikladá k svojmu uchu, s rozšíreným zvoncovým koncom, ktorý sa prikladá na telo pacienta, popísal doktor Laënnec vo svojom diele z roku 1819. Stetoskop bol vtedy veľkým prínosom pre diagnostiku v medicíne.
 
O cca štvrťstoročie neskôr George P. Camman z New Yorku vyvinul prvý fonendoskop zo zvukovodom do každého ucha. Tento design sa len s pár zmenami používal viac ako ďalších sto rokov.
 
Začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia sa do vývoja fonendoskopov zapojil ďalší muž – David Littmann, profesor na Harvard Medical School, celosvetovo uznávaný kardiológ a autorita v elektrokardiografii. Patentoval nový revolučný fonendoskop z výrazne zlepšeným akustickým výkonom. Pomohol tak premeniť jednoduché zariadenie na výkonný diagnostický prístroj. Kvôli ďalšiemu rozvoju sa v roku 1967 spojil s technologickou spoločnosťou 3M, ktorá sa od tej doby stala známym výrobcom fonendoskopov pod značkou Littmann. Neustále sa vyvíja a inovuje, vďaka čomu sa už 50 rokov zaraďuje medzi svetovú medicínsku špičku.
 
Elektronické fonendoskopy Littmann našli dokonca využitie vo vesmíre. Ich vysoká citlivosť v kombinácií so špeciálnym telemedicínskym softwerom a technológiou Bluetooth umožnila lekárom na diaľku počúvať tlkot srdca kozmonautov v medzinárodnej vesmírnej stanici.
 
celý článok nájdete na Vitalia.cz
Zdroj: TZ 3M.cz, Wikipedia, Velký lékařský slovník
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia