Kategórie
 
 
 
 
 
 

Prvá návšteva u veterinára - na čo sa pripraviť?

Prvá návšteva u veterinára - na čo sa pripraviť?
Zdravotnícke oblečenie - Prvá návšteva u veterinára
Zaobstarali ste si zvieratko a chystáte sa prvýkrát k veterinárovi? Nemusíte sa báť. V tomto článku si povieme, čo všetko vás vás u veterinára čaká, ako taká veterinárna prehliadka prebieha a dáme vám aj pár tipov, ako ju prežiť bez zbytočného stresu a paniky.

Základná veterinárna starostlivosť

Tak ako my musíme chodiť k lekárovi, tak aj váš štvornohý kamarát, prípadne iné zvieratko, musí navštevovať svojho lekára, ktorým je veterinár. Prvá návšteva veterinára býva mätúca, no predurčuje, ako váš domáci miláčik reagovať na veterinárov v budúcnosti. Nikto však isto nechceme, aby chodil k veterinárom s obavami či aby ho to stresovalo.

Ako začať s návštevami u veterinára

Najlepšie, čo môžete urobiť, je nájsť si veterinára čo najbližšie k vášmu bydlisku. Je to vhodné najmä kvôli tomu, aby keď sa niečo stane, mali ste ho po ruke.
 
Takisto odporúčame objednať sa k veterinárovi vopred. Ušetríte tak svojho chlpáča zbytočne dlhého čakania, ktoré by ho mohlo vystrašiť. Vieme, že veterinári majú často krásne zdravotnícke blúzy a snažia sa ambulanciu aj čakáreň držať v čistom stave, no váš psík má silný čuch a okolie mu nemusí byť príjemné.
Medical uniforms - prvá návšteva u veterinára

Priebeh prvej návštevy u veterináraMedical uniforms - návšteva veterinára

Pri návšteve veterinára nechajte vášho psíka očuchať si okolie. Zbytočne ho neťahajte a nechajte ho nájsť si svoje miesto, kde mu bude najlepšie. Samozrejme, ak to okolnosti dovoľujú. Čakanie mu môžete spríjemniť aj pár pamlskami.
 
Pri návšteve samotnej ambulancie ho nemusíte hneď vykladať na stôl. Počkajte na vyzvanie doktora. Zbytočne by ste tak psíka stresovali. Doktor sa s ním najskôr zoznámi, opýta sa vás pár otázok a vytvorí mu zdravotnú kartu.
 
Pýtať sa vás bude napríklad na stravu a pôvod, pričom mu medzitým skontroluje stav srsti, slizníc, zubov a takisto si vypočuje jeho srdiečko. V prípade potreby ho aj odváži pomocou veterinárnej váhy.

Vakcinačná schéma

Podľa veku a prípadných predchádzajúcich ošetrení vám veterinár odporučí vakcinačnú schému, pričom u šteniatok sa vystavuje nový očkovací preukaz. Oboznámi vás aj s postupmi pri odčervovaní, ktoré sa líšia od druhu zvieraťa, jeho veku, hmotnosti a ďalších faktorov.

Netreba sa báť

Veterinárov sa netreba vôbec báť. Každá návšteva veterinára je individuálna a takmer vždy tam prichádzate za iným účelom. Niekedy je to očkovanie, inokedy úraz. Ak sa aj váš domáci miláčik návštev u veterinára bojí, časom si určite zvykne. Stačí mu túto návštevu spríjemniť.

Tipy, ako si návštevu u veterinára zjednodušiť

 
  • Aby ste psíkovi spríjemnili návštevu lekára, skúste si doma precvičovať takú prehliadku a jemne sa mu dotýkajte bruška, labiek, chvosta či pazúrov. Psík si tak na to zvykne a nebude mu to tak nepríjemné ani u veterinára.
  • Navyknite ho na prepravku. Ak budete prepravku používať iba na cestu k veterinárovi, bude sa báť a vystresuje ho už len pohľad na ňu. Ak si však na ňu navykne, bude mu aj cesta k veterinárovi príjemnejšia.
  • Ako sme už vyššie spomenuli, vezmite si k veterinárovi aj pár obľúbených pamlskov.
 

Rada na záver

Aj keď ste už predtým mali domáce zvieratko a práve to bolo pokojné a návštevy u veterinára prebiehali jednoducho, u ďalšieho to tak byť nemusí. Každé zviera reaguje na “biele plášte” inak a aj na cudzie prostredie. Ak mu však ukážeme, že sa nie je čoho báť, určite si postupne zvykne aj na to, že občas prosto aj on musí navštíviť lekára. V prvom rade ide predsa o jeho bezpečnosť.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia