Kedy je najvhodnejší čas na prvú návštevu zubára s dieťaťom ?

Kategórie
 
 
 
 
 
 

Kedy je najvhodnejší čas na prvú návštevu zubára s dieťaťom ?

Kedy je najvhodnejší čas na prvú návštevu zubára s dieťaťom ?

 
Mnoho rodičov rieši detského zubára až v prípade, keď majú už nejaký problém. Prvá skúsenosť so zubárom je tak rovno založená na ošetrení kazu, čo môže v dieťati vyvolať veľmi nepríjemnú, často až traumatickú skúsenosť. Ak sa tomu chceme vyhnúť, treba ísť k zubárovi o čosi skôr.

Prvá návšteva zubára

Kedy je ale ten najvhodnejší čas na to, ísť s dieťaťom k zubárovi? A ako na túto návštevu dieťa pripraviť tak, aby sa nebálo? Spomenieme si aj čas, kedy začať s prvým umývaním zúbkov či to, prečo sa neoplatí čakať na prvý kaz.

Nečakajte na prvý kaz

Ako sme už spomenuli, mnoho rodičov začne zubára pre svoje ratolesti riešiť až v prípade, keď je už potrebný a dieťaťu sa objavil v puse prvý kaz, prípadne má prvé boliestky. Nenechajte to zájsť tak ďaleko a vyhnite sa tomu, aby bola prvá skúsenosť dieťaťa so zubárom negatívna.
 
Niektorí odborníci sa zhodujú v tom, že k zubárovi je vhodné prísť vo veku okolo dvoch, najneskôr v troch rokoch. Americká dentálna asociácia, ADA, odporúča prvú zubnú prehliadku dieťaťa už vo veku jedného roka, prípadne v čase, keď sa mu objavia prvé mliečne zúbky.
 
Pripadá vám to skoro? Podľa odborníkov je dôležité nezanedbať detský chrup a byť aktívni už od skorého veku. Má to vplyv nielen na to, ako bude dieťa zvládať návštevy zubného lekára, ale aj na zdravie jeho chrupu v neskoršom veku.
 

Na návštevu zubára sa vopred pripravte

Najdôležitejšie je dieťa vopred pripraviť na to, že sa mu pán doktor alebo pani doktorka pozrie na zúbky. Môžete mu povedať, že si iba prezrie, ako mu rastú a že mu povie, koľko mu ich ešte chýba, prípadne, ako si ich má správne čistiť.
 
Aj keď sa dieťa snažíte na návštevu zubára pripraviť, rozhodne ju nestavajte do popredia. Dieťa musí pochopiť, že je to bežná záležitosť a nič výnimočné. Ak budete chcieť, môžete po návšteve zubnej ambulancie dieťa odmeniť, napríklad zaujímavou detskou hračkou .
 
TIP: Detské hračky holandskej značky Little Dutch vás oslovia nie len krásnymi farbami ale najmä sú vyrobené z prírodného materiálu.

 Prvá kontrola

Ako sme už vyššie spomenuli, najlepšie je vziať dieťa k zubárovi ešte predtým, ako ho bude potrebovať. Ak sa bude prvá návšteva niesť v zmysle kontrolnej prehliadky, dieťa sa nebude mať čoho báť a k lekárovi si vytvorí pozitívny vzťah.

Ako vybrať zubára pre dieťa?

Mnoho rodičov vyberie, prirodzene, pre dieťa zubára, ku ktorému sami chodia. Ak má váš zubár skúsenosti aj s maličkými deťmi, je to v poriadku. Vopred sa s ním však dohodnite, či k nemu môžete dieťa zobrať, nakoľko niektorí zubári s deťmi skúsenosti nemajú, prípadne berú až staršie deti.
 
Ak vyberiete zubára, ktorý má aj malých pacientov, je omnoho vyššia šanca, že skúsenosť vášho dieťaťa s ním bude pozitívna. Chcete predsa, aby si vytvorilo pozitívny vzťah k zubárovi a nebálo sa zbytočne každej návštevy.

Ústna hygiena už od začiatku

Na záver si povieme aj o tom, ako naučiť dieťa pravidelne si čistiť zúbky. Základným úspechom je byť mu vzorom, a teda si umývať zuby pravidelne a tak, aby vás dieťa videlo. Keď mu vyrastie prvý zúbok, môžete s ním ísť nakúpiť jeho prvú zubnú kefku a spolu si potom umyť zuby.
 
Nakoľko dieťa uvidí, že to robíte aj vy, bude to po vás opakovať a vytvorí si z toho pravidelný rituál. Pri samotnom čistení ho tiež viete vždy vopred pripraviť na návštevu zubára, a to jednoduchým rozprávaním sa s dieťaťom o tom, ako sami chodíte na prehliadky a čo sa vtedy deje.
 
Želáme veľa príjemných návštev u zubára, bez zbytočného strachu a paniky.

TIP: Ak máte domáceho miláčika a chystáte sa na prvú návštevu k veterinárovi tu si môžete prečítať zopár rád na čo sa pripraviť .

 
 
 
 
Bonus klub
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia