5. máj - Svetový deň čistých rúk

Kategórie
 
 
 
 
 
 

5. máj - Svetový deň čistých rúk

Zdravotnícke oblečenie a svetový deň čistých rúkMožno ste už počuli o tomto sviatku, ktorý sa bude tento rok konať už deviaty krát. No, ak ste predsa jedným z tých, ktorí o tomto „sviatku“ čítajú po prvý raz, povieme vám o ňom niečo viac. Tento medzinárodný sviatok bol založený organizáciou WHO (World Health Organization) a prvýkrát oslávený v roku 2009. Hlavným cieľom projektu bolo podporiť zlepšenie hygieny rúk v zdravotníckych zariadeniach.

 

 

 

Viete pred akými procedúrami by si váš ošetrujúci mal umyť ruky?
Vzorovým príkladom v správnej hygiene by nám všetkým mali ísť najmä zdravotníci. Organizácia WHO pre nich teda vypracovala malý návod v tomto duchu čistých rúk. Určite vás bude zaujímať, či a aké hygienické návyky by mali lekár aj zdravotná sestra dodržiavať pri starostlivosti o pacientov. Ako teda vyzerá stručný, odporúčaný postup pri umývaní rúk v piatich základných bodoch?

Legenda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruky by sa mali umývať zásadne:
1.    Pred fyzickým kontaktom (dotknutím sa) s pacientom
2.    Pred čistiacou alebo sterilizačnou procedúrou
3.    Po výmene vrecúška s telovými tekutinami
4.    Po fyzickom kontakte (dotknutí sa) s pacientom
5.    Po dotýkaní sa pacientových vecí alebo objektov v jeho okolí (posteľ, oblečenie, obliečky a pod.)

 

Keď je čistota pol života
Ak patríte k tým, ktorí nepracujú v tomto priemysle a máte pocit, že sa vás tento deň netýka, nie je to celkom tak. Umývanie rúk je vynikajúcim návykom. Koniec koncov, sme k nemu vedení od narodenia. Pýtate sa prečo je to tak? Udržiavaním svojich rúk, a aj zvyšku tela, v čistote prechádzate styku s rôznymi baktériami a vírusmi, ktoré môžu spôsobiť rôzne choroby. Už takým obyčajným umývaním rúk chránite svoj organizmus a navyše prospievate svojmu okoliu. Tak teda, hor sa do boja proti baktériám, veď nie nadarmo sa vraví, že čistota je pol života :-).

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia